Jihlava

Krajské město Jihlava bylo roku 1982 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Jihlava byla založena ve 13. století jako hornické město, ve kterém se těžilo stříbro a razily mince. Mezi nejvýznamnější památky města patří malý jednolodní kostel sv. Jana Křtitele, jenž je nejstarší dochovanou kamennou stavbou na Vysočině. K dalším významným kostelům se řadí kostel sv. Jakuba Většího, gotický kostel Nanebevzetí P. Marie a kostel sv. Kříže. Jihlavskému náměstí vévodí kostel sv. Ignáce s jezuitskou kolejí a kolem něj se nachází zachované měšťanské domy datované do 13. až 16. století. Další velmi významnou památkou města jsou palisádové hradby, které pochází z 13. století. Hradby byly přerušeny pěti branami, z nichž se bohužel dochovala jediná a to brána Matky Boží. Brána je přístupná turistům jako vyhlídková věž a sídlí v ní muzeum jihlavského dolování. Dále můžete v Jihlavě navštívit aquapark Vodní ráj.

 

Zoo bez mříží

Město je proslulé jihlavskou zoologickou zahradou, nazývanou Zoo bez mříží. Každý rok se rozrůstá o nové pavilony, vloni přibyla Australská farma nebo Africká savana. I děti si v ZOO přijdou na své na velkém hřišti s jedním z největších suchých tobogánů v republice.

 

Jihlavské podzemí

Pod historickou částí města Jihlavy se nachází druhý největší systém podzemních chodeb v naší republice.  Chodby začaly vznikat ve 14. století a v některých místech se nachází až tři patra pod sebou. Nalézá se zde jeden unikátní dosud nevysvětlitelný jev, známý jako svítící chodba, jejíž zdi vyzařují slabě zelené světlo. Pro návštěvníky je připraven okruh o délce 1 km vedoucí všemi třemi patry podzemí v hloubce 10, 16 a 22 metrů.

Informace o otevírací době a ceník naleznete zde